RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN GEOGRAFI


Rancangan Pengajaran bagi Set Pengajaran         
Mata Pelajaran             :           Geografi tingkatan 3
Tarikh / Hari                :           08 Disember  2012 / AHAD
Masa                            :           10.00- 10.30 a.m (30 minit)
Tingkatan                     :           3 Bistari
Bilangan Pelajar           :           30 Orang
Tajuk                           :           Kesan Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar
Subtopik                      :           14.1) Kesan Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar
Objektif Pembelajaran  :            Pada akhir pengajaran ini, pelajar akan dapat :
1.      Menyenaraikan 2 kesan negatif kegiatan ekonomi terhadap alam sekitar.
2.      Mengenalpasti 4 punca berlakunya kesan rumah hijau.
3.      Menyenaraikan 5 faktor berlakunya pulau haba di pusat bandar.
Pengetahuan Sedia Ada :         Pelajar telah mengetahui apa yang berlaku kepada alam sekitar adalah berpunca daripada kegiatan manusia.                    
Alat Bantu Mengajar     :                     kertas, gambar, dan marker pen
Pendekatan/strategi      :          Berpusatkan guru,  bahan dan pelajar
Kaedah                                      :         Perbincangan dan soal jawab.
Nilai-nilai                    :           Kebebasan, keberanian, berdaya saing, sentiasa bersedia,
memberi tumpuan, bekerjasama, berusaha dan berfikiran kehadapan.
KBKK                           :         Mencirikan, menjana idea, menghubungkait, mengenalpasti,
                                                Dan Memahami

Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah / Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Strategi/ Kaedah/ ABM/ Nilai/KBKK
Aktiviti Guru
Aktiviti Pelajar
Set Induksi
(5 minit)
Pengenalan topik Kesan kegiatan ekonomi terhadap alam sekitar.
” Apakah gambar  yang guru tunjukkan?”.
” apa yang pelajar faham tentang gambar ini?
” Apakah Kaitan gambar ini dengan topik yang akan dipelajari?
”apakah punca berlaku gambar yang ditunjukkan?
Perkaitan:
·         Perkaitan tersebut ialah buku ASB sentiasa dilihat oleh pelajar dan ASB merupakan jenis pelaburan dalam Unit

1. Guru menunjukkan gambar. Guru mengajukan persoalan mengenai gambar tersebut kepada pelajar.
2. Guru meminta pendapat pelajar tentang persoalan yang diajukan kepada pelajar dan perkaitan dengan tajuk yang akan dipelajari.
3.Seterusnya guru menerangkan perkaitan anatara persoalan yang telah diberikan dengan tajuk kita isi kandungan dengan lebih jelas.

1. Pelajar melihat buku ASB yang ditunjukkan oleh guru.
2. Pelajar memberikan perhatian kepada persoalan yang diajukan.

Strategi : Berpusatkan guru & pelajar.
Kaedah : Penyoalan, Perbincangan.
ABM :
Gambar
Nilai : Keberanian, kebebasan, rasional.
KBKK : Menjana Idea, mencirikan
Langkah 1
(10 minit)
Kesan kegiatan ekonomi terhadap alam sekitar
  • Kesan rumah hijau
  • Pulau haba
  • Penipisan lapisan ozon


.
1. Guru menerangkan kepada pelajar istilah –istilah kesan rumah hijau dan pulau haba
 2. Guru menerangkan kepada  pelajar punca berlakunya kesan rumah hijau, penipisan lapisan ozon dan pulau haba.


1.  Pelajar mendengar setiap penerangan guru dengan prihatin.






Strategi : Berpusatkan pelajar dan guru
Kaedah : pener angan,Perbincangan
ABM :
Papan putih, marker pen
Nilai :
kesyukuran. Bekerjasama
KBKK : Mencirikan, menghubungkait, menjana idea.
Langkah 2
(10 minit)
Pengukuhan dan pengayaan diri pelajar.
1.      Guru membahagikan pelajar kepada 3 kumpulan.
2.      Setiap kumpulan harus menyatakan faktor utama berlakunya;
·   Kesan rumah hijau
·   Penipisan lapisan ozon
·   Pulau haba.

Strategi : Berpusatkan pelajar dan guru.
Kaedah :  perbincangan
ABM: marker pen, papan putih
 Nilai : Kerajinan, kebebasan, rasional.berkerjasama,  Keberanian
KBKK : Mencirikan, menghubungkait dan menjana idea.
Penutup
(5 minit)
Rumusan tajuk
1. Guru menerangkan semula tajuk yang dipelajari secara ringkas
2.Guru bertanya pelajar apa yang tidak faham.
3.Guru menyoal pelajar mengenai tajuk yang dipelajari
1.pelajar mendengar penerangan guru
2.pelajar menjawab setiap soalan yang diajukan oleh guru.
Strategi : Berpusatkan pelajar dan guru
Kaedah : Penyoalan, Perbincangan.
ABM :
Gambar foto, pita pelekat.
Nilai : Keberanian, kebebasan, rasional.
KBKK : Mencirikan, menjana idea, menghubungkait
Refleksi:












1 comment: